Logistyka

Co najczęściej sprowadzamy z Chin?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że produkty pochodzące z Chin nie są warte uwagi ze względu na niską jakość. Obecnie jednak zdecydowana większość produktów na rynku europejskim pochodzi właśnie z tego kraju, niezależnie od tego czy są to towary z tzw. sieciówek, czy też z renomowanych sklepów. Coraz wiele firm chce importować produkty właśnie z Chin. Czy jest to opłacalne? I co najczęściej sprowadza się z Chin i jakimi drogami?

Co najczęściej sprowadzamy z Chin?

Odpowiadając bardzo krótko: to, na co obecnie jest popyt na rynku. I dotyczy to wszystkich krajów europejskich. Chińczycy potrafią tworzyć dobre produkty ze znacznie tańszych komponentów, ale nie wszystkie sprzedadzą się w Europie, dlatego zanim podejmie się decyzję o imporcie z Chin warto sprawdzić zapotrzebowanie rynku. Każdy importer powinien też pamiętać, że producenci chińscy są w stanie tworzyć produkty zarówno dobrej jakości, jak i znacznie niższej, które różnią się ceną.

Z Chin najczęściej wprowadza się: sprzęt RTV i AGD, w tym tablety, których Chiny są czołowym producentem. Dużą popularnością cieszą się również nowoczesne gadżety, takie jak: słuchawki, głośniki, opaski sportowe itp. Z Chin warto sprowadzać również ubrania i obuwie, które jest znacznie tańsze, a także różnorodne artykuły do domu, tekstylia, oświetlenie, dekoracje do domów i biur oraz biżuterię.

Jakimi drogami odbywa się transport z Chin i kiedy jaką warto wybrać?

Transport z Chin odbywa się kilkoma drogami: morską, powietrzną i kolejową. Najbardziej popularny jest transport morski, który jest też najczęściej wybierany przez importerów z uwagi na dość atrakcyjną cenę. Towar w tym przypadku przewożony jest przez specjalne statki, które nazywane są kontenerowcami lub statkami masowymi.

Minusem jest fakt, że spedycja morska z Chin trwa bardzo długo – na ogół 30 dni lub nawet znacznie dłużej, a w praktyce wszystko zależy od miejsca nadania towarów. Istnieją jednak specjalne kontenery, które dają możliwość przewożenia nawet artykułów spożywczych, które wymagają specjalnych warunków aby nie uległy zepsuciu w czasie długiej drogi. Tego typu kontenery pozwalają sterować temperaturą, są izotermiczne, maja chłodnię lub systemy ogrzewania powietrza. Transport z Chin odbywa się również drogą kolejową i powietrzną, jednak obecnie ceny lotów z Chin do Europy znacząco wzrosły.

Import z Chin – kiedy skorzystać z magazynu czasowego składowania?

Magazyn czasowego składowania daje możliwość przesunięcia w czasie odprawy celnej towaru na późniejszy termin. Dlatego warto skorzystać z niego wówczas gdy nie ma możliwości dokonania skutecznego zgłoszenia celnego z różnych przyczyn, takich jak np. Brak kompletu dokumentów do zgłoszenia celnego, w tym m.in. certyfikatów lub dokumentów handlowych.

Warto pamiętać że czas składowania towarów w magazynie czasowego składowania wynosi 90 dni. Import z Chin od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony małych oraz dużych przedsiębiorstw. Wynika to z dobrego stosunku ceny do jakości, dzięki czemu wielu przedsiębiorców decyduje się na regularny import towarów z Chin. Tak naprawdę z Chin importować można prawie wszystko, jednak warto zwrócić uwagę na ceny poszczególnych produktów oraz wysokość stawek celnych. Aby zamawianie towarów było opłacalne niezbędne są niskie cła, które stanowią jeden z głównych czynników wpływających na opłacalność importu z Chin.