Logistyka

Kim jest spedytor?

Bezpieczeństwo oraz powodzenie w transporcie drogowym, lotniczym i morskim jest zależne między innymi od spedytora. To osoba, która wypełniając szereg swoich obowiązków zapewnia terminowe i bezpieczne przeprowadzenie przewozu ładunków. Spedycja morska, drogowa oraz lotnicza nie funkcjonowała by bez doświadczonych spedytorów.

Głównym zadaniem spedytora jest zadbanie plan całej trasy, którą pokonuje transport towarów oraz przewozu osób. Spedytor jest najczęściej pośrednikiem, dzięki któremu można zorganizować każdy transport. Osoba postawiona na takim stanowisku powinna dbać o detale i nie bać się przyjmowania odpowiedzialności. Cierpliwość oraz umiejętność pracy w zespole jest tutaj równie ważna.

Kim jest spedytor?

Spedytor zajmuje się organizacją całego procesu transportowego. Jest odpowiedzialny za jego koordynowanie oraz optymalizowanie. To właśnie dzięki spedytorom, dane produkty trafiają w miejsce docelowe w nienaruszonym stanie. Sam zakres obowiązków spedytora jest niezwykle zróżnicowany i może znacznie wykraczać poza organizację samego przewozu. Jego głównym zadaniem jest jednak zadbanie o to, aby towar trafił z punktu A do punktu B. Osoba postawiona na tym stanowisku powinna cechować się wysoką odpornością na stres oraz dobrą organizacją pracy. Dobry spedytor powinien być także wielozadaniowy. W tej pracy nie ma mowy o wąskim zakresie obowiązków. Spedycja drogowa jest najpowszechniejsza i to właśnie tam pracuje najwięcej spedytorów.

Spedytor – zadania

Spedytor musi zadbać o wiele rzeczy związanych z transportem. Jest filarem, bez którego cały proces transportowy nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Spedytor powinien mieć na uwadze harmonogram transportu, który został ustalony ze zleceniodawcą. Jednymi z jego podstawowych obowiązków są:

  • pakowanie i znakowanie przesyłek,
  • sprawdzanie ich stanu,
  • załadunek, przeładunek i rozładunek,
  • wysyłka i odbiór paczek,
  • przygotowywanie ładunków do transportu,
  • monitorowanie warunków magazynowania towarów,
  • kontrola przesyłki podczas transportu, sprawdzanie jej położenia oraz informowanie zleceniodawcy o ewentualnych opóźnieniach,
  • kompletowanie wszelkich niezbędnych dokumentów,
  • przygotowywanie instrukcji przewozu, w tym ustalanie trasy przejazdu,
  • informowanie przewoźnika o wszelkich szczegółach związanych z transportem.

Ponad to, spedytor ma za zadanie wypracować jak najkorzystniejsze warunki cenowe. Pozyskuje on także nowych klientów oraz przewoźników. Rola spedytora powinno być także dokładne sprecyzowanie potrzeb klienta. Powinien także dobierać odpowiedni środek transportu, dostosowany do przewożonego towaru.

Zarobki spedytorów w Polsce

Spedytor musi orientować się naprawdę w wielu kwestiach i odpowiadać za masę spraw związanych z organizacją. Jego zakres obowiązków jest niezwykle szeroki, natomiast sama praca często wiąże się ze stresem. Czy spedytorzy w Polsce są za to odpowiednio wynagradzani?

Zarobki spedytora mogą być zależne od wieku czynników, między innymi od przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, spedytorzy w naszym kraju zarabiają od 4000 do 6070 zł brutto. Medianą tego zakresu jest kwota 4930 zł brutto, dlatego przyjęto, że jest to średnia zarobków spedytorów w Polsce. Według badań, zarobki te dotyczą spedytorów o średnim stopniu doświadczenia. Początkujący spedytorzy zarabiają nieco mniej. Ich zarobki mieszczą się w przedziale od 3 260 zł do 4 810 zł brutto. Doświadczeni spedytorzy mogą zarobić ponad 7 000 zł brutto. Są to interesujące kwoty, które mogą przyciągnąć uwagę wielu osób.

Jak zostać spedytorem w Polsce?

Firmy spedycyjne zatrudniające spedytorów, wymagają od nich najczęściej wyższego wykształcenia. Perferowane przez pracodawców kierunki studiów to transport i logistyka, ekonomia lub zarządzanie. Jednak wykształcenie to nie wszystko. Pracodawcy niezwykle cenią sobie doświadczenie w zakresie obsługi klienta, branży transportowa czy sprzedaży.