Biznes

Jak coworking zwiększa wydajność twojej pracy?

Praca w domu dla wielu jawi się jedynie jako niespełnione marzenie. Rzeczywiście, możliwość elastycznego i niezależnego wykonywania obowiązków zawodowych, bez tracenia czasu na dojazdy do siedziby firmy, ma swoje zalety. Nie jest to jednak tak, że praca z domu ma same mocne strony. Na dłuższą metę staje się męcząca, nudna, a nawet demotywująca. Spadkowi wydajności i produktywności pracy może przeciwdziałać coworking. Czym jest i w jaki sposób zwiększy efektywność pracy?

Na czym polega coworking?

Coworking w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Szybko powstają nowe firmy, które znajdują bez trudu klientelę. Coworking to wynajem profesjonalnej przestrzeni biurowej, w której pracują także inne osoby, wykonujące indywidualne, samodzielne obowiązki służbowe. Model ten umożliwia korzystanie z niezbędnego sprzętu biurowego, a także kontakt z innymi pracownikami, którzy bardzo często posiadają świeży, nieco inny ogląd na sprawy zawodowe.

Długa praca w domu nudzi

Korzystanie z domowego zacisza ma wiele plusów. To przede wszystkim niezależność i duża swoboda. To możliwość wykonywania pracy w dowolnym ubraniu, w dowolnej chwili i w znanej, lubianej scenerii. Jednak na dłuższą metę, to, co początkowo jawi się jako zaleta, staje się nudzącą rutyną, która zabija kreatywności i energiczne spojrzenie. W końcu, jak długo można przesiadywać w tym samym miejscu? Twórcza praca potrzebuje stałych bodźców. Samodzielna praca, brak kontaktu z innymi ludźmi i stałe otoczenie, bardzo często stanowi blokadę, która zaniża naszą wydajność.

Dlaczego coworking zwiększy wydajność?

Coworking to sposób na przełamanie nudy i dostarczenie nowych bodźców, które zwiększą efektywność pracy. Badanie, które zostały przeprowadzone przez agencję Global Coworking Survey, pokazały, że 71% ankietowanych osób stwierdziło, że odkąd zaczęli korzystać z coworkingu, znacznie wzrósł jakość ich pracy, wydajność i efekty. Dlaczego tak się dzieje? Wynajmowanie współdzielonej przestrzeni biurowej, to przede wszystkim brak licznych rozpraszaczy, które są nagromadzone w domu i kuszą, by po nie sięgnąć, wybijając z rytmu pracy i zaburzając wykorzystanie czasu (lodówka, kolekcja płyt, książek itp.). Zmienność otoczenia, które wystrojone jest w myśl architektury biurowej zwiększającej aktywność zawodową, to także nowe bodźce, przełamujące nudę rutynowej domowej przestrzeni. Nowe bodźce, to z kolei nowe pomysły, odświeżenie umysłu i naładowanie go energią. Kolejny fakt, który wpływa na zwiększenie wydajności pracy to tzw. networking, czyli tworzenie sieci branżowych kontaktów. Profesjonalne firmy coworkingowe organizują także spotkania integracyjne. To nie tylko okazja do nawiązania znajomości, które mogą owocować współpracą, ale także szansa do wymiany poglądów, poznania nowego, świeżego i odmiennego spojrzenia na pewne aspekty, co z kolei może stać się przyczyną stworzenia skutecznych strategii zawodowych. Aktywny networking to podstawa osiągnięcia sukcesu w biznesie. Na koniec, wypada jeszcze powiedzieć, że widok aktywnie pracujących osób wokół siebie, jest także bodźcem motywującym. Podświadomie chcemy dorównać, co sprzyja zawodowemu napędzaniu się, zwiększeniu tempa i jakości pracy.